Aberdeen Central leads Class A and Parkston tops Class B after the first day of competition at the South Dakota state high school wrestling tournaments.

SOUTH DAKOTA CLASS A WRESTLING CHAMPIONSHIPS at RAPID CITY
TEAM STANDINGS -- DAY 1
Aberdeen Central 93.50
Pierre 76.50
Rapid City Central 71.00
Sioux Falls Roosevelt 70.50
Sioux Falls Washington 65.50
Sturgis 63.00
Brookings 58.00
Rapid City Stevens 57.00
Huron 53.00
Vermillion 39.00
MItchell 38.00
Watertown 35.50
Spearfish 34.00
Brandon Valley 29.00
Madison 24.00
West Central 23.50
Dell Rapids 18.00
Lennox 18.00
Douglas/Rapid City Christian 16.00
Harrisburg 15.00
Yankton 14.00
Dakota Valley 13.00
Pine Ridge 10.00
Milbank 8.00
Sisseton     8.00
Belle Fourche 6.00
Todd County 5.00
Sioux Falls Lincoln 3.00
Tea Area     3.00
Chamberlain 2.00
Cheyenne-Eagle Butte/Dupree 0.00

SOUTH DAKOTA CLASS B WRESTLING CHAMPIONSHIPS at ABERDEEN
TEAM STANDINGS -- DAY 1
Parkston 88.00
Philip Area 66.00
Canton 57.00
Beresford 53.00
Stanley County 51.00
Bon Homme/Scotland 49.00
Winner 43.50
Webster Area 41.00
Howard 38.00
Elk Point-Jefferson 29.00
Flandreau 28.00
Lemmon/McIntosh 27.00
Burke/Gregory 26.00
Custer 22.00
Hot Springs 22.00
Miller/Highmore-Harrold 22.00
Tri-Valley 22.00
Faulkton Area 21.00
Wagner 21.00
Clark/Willow Lake 20.00
McCook Central/Montrose 20.00
Parker 19.00
Deuel 18.00
Bennett County 17.00
Britton-Hecla 15.00
Garretson 15.00
Mobridge-Pollock 15.00
Groton Area 14.50
Andes Central 13.00
Harding County 10.00
Mt. Vernon/Plankinton/Corsica 10.00
Kimball/White Lake/Platte-Geddes 9.00
Potter County 8.50
Hill City 8.00
Ipswich/Leola 7.00
Sunshine Bible Academy 7.00
Kingsbury County 5.00
Redfield/Doland 5.00
Sioux Valley 3.00
Warner/Northwestern 3.00
Newell 2.00
Sully Buttes 1.00
Alcester-Hudson 0.00
Crow Creek 0.00
Lead-Deadwood 0.00
Lower Brule 0.00
Lyman 0.00
Marion/Freeman 0.00
Red Cloud 0.00
St. Thomas More 0.00
Tiospa Zina 0.00
Wessington Springs/Woonsocket 0.00
Wolsey-Wessington 0.00

South Dakota Public Broadcasting